Sanace dřeva
Provádíme profesionální ochranu dřeva proti dřevokaznému hmyzu a houbám.

Sanace dřeva
Provádíme profesionální ochranu dřeva proti dřevokaznému hmyzu a houbám. Včasným zásahem lze ušetřit statisíce korun, které byste jinak museli investovat do celkové opravy svých nemovitostí. Uděláme všechno proto, abychom zlepšili vaše bydlení.
Krátkodobé ošetření dřevěných konstrukcí – impregnace dřeva
Pro ošetření nových i starých dřevěných konstrukcí, které nejsou viditelně napadené dřevokazným hmyzem, doporučujeme preventivní impregnaci dřeva, která zamezí budoucímu napadení. Můžete využít impregnaci pomocí nátěru, ale doporučujeme alespoň tlakový aerosolový nástřik, který proniká hlouběji do dřeva a do jeho trhlin.
Dlouhodobé ošetření dřevěných konstrukcí – hloubková injektáž
Pokud si chcete být opravdu jistí, že dřevěnou konstrukci máte chráněnou na desítky let, pak využijte tlakovou chemickou injektáž s kombinací tlakového aerosolového zástřiku. Insekticid proniká do všech částí dřeva. Tímto způsobem je zaručena jak preventivní ochrana, tak dochází k likvidaci již „zabydleného“ dřevokazného hmyzu a hub. Můžete si být jistí, že je váš krov dobře a hlavně dlouhodobě chráněn.
Používané aplikační přípravky
XILIX GEL CURATIF FONGI+
Jedná se o inovativní gelový přípravek, který má sanační i preventivní účinky, a to jak proti larvám hmyzu, tak proti dřevokazným houbám. Sanační (likvidační) účinky gelu eliminují spolehlivě všechna vývojová stadia dřevokazného hmyzu, tj. vajíčka, larvy i obsah kukly před dokončením vývoje v dospělého jedince. Repelentní látky odpuzují hmyz před dalším kladením vajíček. Díky výjimečné schopnosti penetrace přípravku do dřeva není v naprosté většině případů nutné provádět injektáž. Přípravek je určen pouze pro profesionální použití a není k dostání v maloobchodě. Naše firma byla vyškolena výrobcem přípravku v jeho správné aplikaci.
SERPOLGEL II
Jedná se o vysoce profesionální penetrační gel proti dřevokaznému hmyzu a houbám. Určený k aplikaci odbornými firmami a specialisty. Výhody oproti tekutým přípravkům: Díky své gelové konzistenci se lehce udrží i na svislých a nejen svislých plochách; drží i na stropě, a to dokáže i v silnější vrstvě než by mohlo být potřeba; i nejvyšší doporučená dávka 350 až 400 g/m2 se na všech plochách bezproblémově udrží, následně toto množství gelu postupně penetruje hluboko do dřevní hmoty v optimálních případech až do hloubky 30 mm; u menších profilů není tedy nutno dřevěné prvky vrtat a injektovat. U větších profilů injektujeme podle zjištěné míry napadení; na rozdíl od kapalných přípravků stačí jen jeden postřik/nátěr předepsanou dávkou s dosažením větších penetračních účinků; po správné aplikaci přípravku dáváme záruku 10 let na účinnost.
Výhody
Plně účinný proti larvám dřevokazného hmyzu (hrbohlav, tesaříkovití, červotoč), termitům a houbám; tixotropní (gelová konzistence) - snadno se nanáší a nestéká ani v silné vrstvě; proniká do hloubky do tvrdého i měkkého dřeva, a to i do nejhůře penetrovatelného dřeva smrkového; připravený k okamžitému použití - neředí se; odpovídá nejnovějším normám pro účinnost a předpisům pro ochranu zdraví a životního prostředí; nezanechává viditelné stopy, skvrny ani zápach.
Cenová kalkulace
Sjednáme si s Vámi osobní schůzku, stanovíme podmínky naší spolupráce a provedeme důkladnou prohlídku konstrukce, identifikujeme použité dřeviny, posoudíme a kvantifikujeme rozsah napadení, vytvoříme cenovou kalkulaci služeb, po odsouhlasení provedeme v dohodnutý termín realizaci, prostory Vám předáme zpět k užívání.
Dřevokazný hmyz
Brouci, kteří napadnou dřevo, nás dokáží hodně potrápit. Existují různé druhy dřevokazného hmyzu. Nejčastější naše zásahy se týkají tesaříka, červotoče a dřevokazných mravenců. Ne vždy je naše pomoc potřebná, protože v mnoha případech stačí dřevo vhodně preventivně ošetřit svépomocí. Odkládání nebo neodborný zásah však může přijít draho. Konzultace s námi stojí pouze váš čas. Naopak díky vhodně zvolené metodě boje proti škůdcům ušetříte.

Tesařík krovový
Tesařík krovový je doslova postrachem opracovaného dřeva. Jeho velké a žravé larvy způsobují značné škody. Jde o brouka, který dorůstá velikosti přes 20 mm a má různé zbarvení. Od žlutohnědé, přes černohnědou až k černé. Nápadné jsou šedé skvrny na krovkách. Tento škůdce napadá dřevo jehličnatých stromů (krovy, sloupy nebo podlahy), kdy samička naklade do spár desítky vajíček. Larvy pak vytváří chodby do té doby, než se dřevo rozdrolí. Nejvíce se jim daří na teplých půdách v krovech, kde larvy napadají bělové dřevo. Nebezpečí spočívá ve výkonnosti, s jakou dokáží dřevo “prožrat”. Na první pohled nemusí být nic poznat, časem se však dřevěná konstrukce pohne. Vývojový cyklus larvy trvá 3 až 10 let, někdy dokonce i více. Dospělý tesařík krovový žije podstatně kratší dobu. Maximálně 1 měsíc.

Červotoč umrlčí
Dorůstá délky do 5 milimetrů a vede noční způsob života. V krovech se vyskytuje méně často než tesařík. Přesto se jedná o nebezpečného škůdce opracovaného dřeva. Napadá zejména konstrukce z jehličnanů a listnáčů. Na rozdíl od tesaříků útočí především na chladnějších a vlhčích místech. Dřevo následně ztrácí pevnost a rozpadá se. Samičky kladou vajíčka do děr nebo starých chodeb ve dřevě. Larva se vyvíjí zhruba 2 až 3 roky. V málo vlhkém prostředí (pod 10 %) larvy neprospívají a nevyvíjí se.

Červotoč proužkovaný
Červotoč proužkovaný je nepatrně menší než červotoč umrlčí. Světlehnědý až tmavohnědý škůdce dorůstá délky 3 až 4 milimetry, na krovkách má rovné rýhy. Právě podle nich dostal své jméno. Upřednostňují dřevo, ve kterém vyrostli a nepřemísťují se nikam daleko. Samice klade podle podmínek několik desítek vajíček. Obvykle volí staré výletové otvory, štěrbiny, případně zdrsněný rovný povrch. Nejvíc broukovy „chutná“ jehličnaté dřevo, málokdy se pustí do listnatého. Vývoj larvy trvá většinou 1 až 3 roky, rozhodují o tom podmínky (vlhkost a teplota). V napadeném dřevě vytváří larvy podélné chodby a dorůstají v něm délky až 4 milimetrů. Červotoč proužkovaný nesnese vyšší teploty. Už při 34 oC vajíčka hynou. Nezvládají ani větší mráz. Udává se, že je zabíjí teplota pod -16 oC.

Tesařík fialový
Patří mezi nejčastěji se vyskytující dřevokazný hmyz na našem území. Dorůstá délky 8 až 18 milimetrů, zbarvený je do fialova, modra nebo nazelenala. Larva nepřesahuje 3 milimetry. Samičky kladou vajíčka nejčastěji pod kůru rostoucích dřevin, většinou jehličnanů. Larvální vývoj brouka trvá zhruba 3 roky. Pokud se napadený kmen dostane do skladu dřeva, pak je zaděláno na problémy. Na dřevě, které má na některých místech kůru, způsobuje značné škody. Likvidace tesaříka fialového ve stavebním dřevě probíhá následovně. Kmeny se odkorní a před jejich úpravou pro stavební použití se provede ošetření dřeva.

Tesařík obrovský
Vzácný brouk, který dříve způsoboval velké škody. Samičky kladou vajíčka do trhlin starých stromů, zejména dubů. Přítomnost tesaříka obrovského značí načervenalé piliny, které larvy vytlačují z chodeb. Vývojový cyklus larvy trvá 3 až 5 let. Po vylíhnutí měří larvy 3 milimetry, hlodají v kůře a před prvním přezimováním dorůstají délky až dvou centimetrů. Ve druhém roce přechází hlouběji do kmene. Ve třetím roce měří často až 8 centimetrů, následně se zakuklí. Brouci se obvykle líhnou do šesti týdnů, strom ale ještě neopouštějí a přezimují v něm. Vyhlodané komůrky opouští až následující rok, většinou v červnu a červenci. U pokácených stromů může však být vývoj larvy delší, často i pětiletý. Dospělý jedinec má tmavě hnědou barvu a délku až 55 milimetrů.

Tesařík skladištní
Vyskytuje se ve skladech dřeva a nejsou známy případy, kdy by se pustil do opracovaného stavebního dřeva. Nejčastěji napadá neodkorněné dřevo listnatých stromů. Dospělý brouk měří až 18 milimetrů. Samci mají stejně jako u jiných druhů tesaříků výrazně delší tykadla než samičky. Vývojový cyklus trvá pouhý jeden rok. Samičky kladou vajíčka těsně pod kůru. Až později, jak larva roste, se dostává hlouběji do dřeva. Larvy dokáží napadený kmen úplně zničit.

Tesařík smrkový
Tesařík smrkový dorůstá délky 9 až 18 milimetrů. Jeho tykadla nejsou tak dlouhá jako u jiných druhů tesaříků. V ČR je hojně rozšířený od nížin až po hory. Samičky nejčastěji kladou vajíčka do smrku ztepilého. Dospělí jedinci se rojí v průběhu května či června. Vývojový cyklus larvy je jeden až dva roky. Vyvíjí se ve starších vzrostlých i pokácených stromech. Mnohdy napadá stromy, které jsou oslabené hnilobami.

Hrbohlav parketový
Nezvyklý vetřelec, který rád napadá podlahy. Malý dřevokazný brouk hrbohlav parketový má nejradši tvrdé dřevo, především dubové. Nepohrdne však ani akátem, případně jírovcem. Jeho vývoj trvá jeden rok, v chladnějších podmínkách potom 2 roky. Dorůstá délky 2 až 5 milimetrů a nejčastěji je červenohnědý. Samičky si vybírají narušené části dřeva, kam kladou vajíčka. Hladký povrch nevyhledávají. Jak napovídá název, hrbohlav parketový nejvíce vyhledává parkety. Zda se v nich nachází, poznáte podle nahnědlých pilin, které jsou u výletových otvorů. Tento nevítaný návštěvník se do bytů a domů pravděpodobně dostává s infikovaným dřevem.

Pilořitka velká
Samičky pilořitek velkých se podobají vosám, protože mají žlutě zbarvený konec těla. Jde o velký hmyz, který dorůstá do délky 1 až 4 centimetrů, samci bývají menší. Samičky pilořitek mají na konci zadečku zvláštní kladélko podobné pilce, s jehož pomocí navrtávají dřevo a kladou do něj vajíčka. Nejčastěji napadají jehličnany – jedle, borovice, modříny a smrky. Larvy měří zhruba 30 milimetrů a po vylíhnutí prožírají dřevo a vytváří v něm chodby. Jsou zaznamenány případy, kdy jedna larva dokázala ve dřevě vytvořit chodby o délce 80 centimetrů. Larvální stádium trvá několik let, teprve potom se zakuklí. Často se stává, že dospělí hmyz se prokouše ven až ze zpracovaného dřeva.

Mravenec dřevokaz
V ČR žijí desítky druhů mravenců. Mezi největší z nich patří mravenec dřevokaz. Dorůstá délky 6 až 18 milimetrů. Většina jeho těla je černá, jen hruď a horní článek zadečku jsou červené. Dělnice žijí i přes 10 let. Kolonie tvoří v odumřelém nebo odumírajícím dřevě v lesích. Vyskytuje se však také v dřevostavbách, kde si staví hnízda ve dřevě napadeném hnilobou. Napadá i stavební dřevo, které je trvale v kontaktu s vlhkou půdou. Tento druh vytváří spletité komůrky a tím materiál vážně narušuje. Likvidace kolonií mravenců dřevokazů z napadené konstrukce se provádí tlakovou injektáží. Jako prevence postačí speciální postřik.
Dřevokazné houby
Dřevokazné houby rozkládají dřevo, často napadají dřevěné podlahy a následně se šíří dál objektem. Čeští chalupáři a chataři by mohli vyprávět. Tyto houby dokáží dřevěné konstrukce staveb úplně zničit, každý rok způsobují velké škody na majetku. Odstranění dřevokazných hub má svá úskalí, důležité je dodržovat správný postup.
Dřevomorka domácí
Dřevomorka domácí se šíří ve dřevě, kde rostou její mycelia. Díky své adaptační schopnosti se dokáže rozšířit do vzdálenosti mnoha metrů. V řadě případů napadá i vedlejší objekty. Po odstranění plodnic roste houba normálně dál. Dřevomorka má nahnědlou barvu, okraje plodnic jsou bílé. Houba se nejprve objeví vždy na dřevě. Následně však dokáže prorůst různé stavební materiály (zdivo, beton, škvárový zásyp apod.). Samovolně roste pomocí vlásečnic, kterými se šíří do dalších prostor. Tuto houbu už jsme likvidovali i v šestém patře panelového bytu! Nestačí ji ale pouze zničit. Aby se nevracela, musí se odstranit i příčina, což je často nadměrná vlhkost.
Koniofora sklepní
Koniofora sklepní nemá výrazné plodnice, proto ji není snadné na první pohled najít. Mezi její charakteristické rysi patří to, že odolává nepříznivým povětrnostním vlivům, lez na ni narazit na celém území ČR. Po dřevomorce domácí se jedná o druhou nebezpečnější dřevokaznou houbu u nás. Nejvíce se jí daří na vlhkých místech. Pokud vlhkost dřevěných konstrukcí či jiných stavebních prvků poklesne, její vývoj se zastaví a pomalu odumírá.
Trámovky
Trámovky jsou nebezpečné dřevokazné houby. Nejdříve rostou uvnitř napadeného stavebního dřeva. V případě, že ji najdete na kůlech plotu nebo trámech, bude dost pravděpodobně vnitřek výrazně narušen a na řadu musí přijít rekonstrukce. Trámovky způsobují také hnědou hnilobu. Jde o odolné houby, která snášejí nízkou vlhkost a přečkají i vyšší teploty. Rostou na neživém odkorněném dřevě jehličnanů, v ojedinělých případech ji lze najít také na dřevě z listnatých stromů.
Trámovka plotní
Napadá ploty, kůly, dřevěné konstrukce mostů a lávek. Plodnice trámovky plotní dorůstají do velikosti 2 až 8 centimetrů. Bývá rezavé nebo nahnědlé barvy. Roste od března do listopadu.
Trámovka trámová
Napadá krovy či stropy v interiérech, nejčastěji na ni narazíte na tmavých a stísněných místech. Od jiných dřevokazných hub se liší tím, že úspěšně roste na čerstvém vzduchu. Nevyskytuje se příliš často.
Trámovka jedlová
Tato houba roste celý rok. Nejčastěji se vyskytuje na neživém dřevě jedle, smrku nebo borovice. Dokáže se uchytit na mnoha dřevěných konstrukcích – plotech, kůlech, trámech apod. Má hnědou až černohnědou barvu, okraje mívá světlejší. Trámovka jedlová je velmi podobná trámovce plotní.
Outkovka zprohýbaná
Outkovku zprohýbanou lze nalézt na mrtvém jehličnatém dřevě venku i uvnitř objektů. Do interiérů se dostává společně s napadeným dřevem. Dobře se jí vede při velké vlhkosti. Na dřevo působí hnědou hnilobou a velmi špatně se odlupuje.
Pornatka vaillantova
Roste na nevětraných, tmavých a vlhkých místech. Jen výjimečně napadá dřevo listnatých stromů, vyhledává především jehličnany. Není vybíravá a narušuje opracované dřevo jako trámy či sloupy, zároveň však se pouští i do konstrukcí ve sklepech. Stejně jako jiná dřevokazná houba (outkovka zprohýbaná) způsobuje hnědou hnilobu, která dokáže dřevo rozložit až na prach. Rozšiřuje se pomocí tenkých bílých provazců, jež dokážou prorůstat zdmi z cihel apod. Je náročná na podmínky, potřebuje poměrně značnou vlhkost.
Hniloba dřeva
Hnilobu dřeva způsobují houby, které napadají živé i pokácené stromy nebo poškozují opracované stavební dřevo. Hniloba je nebezpečná, protože se projevuje až v době, kdy už nejde dřevo zachránit. Lze ji poznat podle změny barvy a vůně. Dobrou prevencí proti hnilobě je vysoušení dřeva. Rozeznáváme několik druhů hniloby.
Bílá hniloba
Napadené dřevo je světlejší než okolní. Mohou za to dřevokazné houby, které napadají celulózu, hemicelulózu a lignin a při tom obecně zesvětlují barvu dřeva.
Hnědá hniloba
Barva takto poškozeného dřeva je tmavošedá, hnědá nebo tmavě hnědá. Způsobují ji dřevokazné houby, jež napadají celulózu a hemicelulózu a zanechávají po sobě tmavé zbytky ve tvaru kostek.
Plísně dřeva
Plísně vyvolávají na dřevě především estetické škody, ale také do dřeva snadněji proniká voda a někdy mírně ovlivňují mechanické vlastnosti. Tím vzniká živná půda pro další škůdce dřeva, kteří narušují jeho strukturu, až se nakonec materiál rozpadne. Vhodnou prevencí proti plísním jsou impregnace nebo nalakování dřeva, aby se vytvořila ochrana proti natahování vlhkosti.
Jak vše probíhá
Sjednáme si s Vámi osobní schůzku, identifikujeme použité dřeviny, posoudíme a kvantifikujeme rozsah napadení. Stanovíme podmínky naší spolupráce. Vytvoříme cenovou kalkulaci služeb. Po odsouhlasení provedeme v dohodnutý termín realizaci. Prostory Vám předáme zpět k užívání.
Cena sanace dřeva
Níže uvedené ceny v tabulce jsou pouze orientační a jsou určovány podle tloušťky dřevěných prvků, tzn. průřezů trámů, tloušťky záklopů atd., dále podle přístupnosti, polohy a výšky.
Trámy
do 15*15cm cca 300-390 Kč/bm do 20*20cm/nad tento rozměr cca 370-450 Kč/bm cca 480-500Kč/bm
Záklopy, podlahy, stropy s tloušťkou materiálu
od 1-4cm 250-460 Kč/m² nad 4-7cm 370-620 Kč/m² (další tloušťky individuálně)
Tlaková chemická injektáž dřeva (hloubková impregnace)
Cena zahrnuje čištění a oloupání napadeného dřeva, navrtání a rozmístění injektorů, tlakování dřeva chemickým přípravkem a závěrečný "airless" chem. postřik povrchu. Cena injektáže se pohybuje v rozmezí 180 – 280,- Kč/metr trámu a zahrnuje i povrchové chemické ošetření. Cena za povrchové ošetření - preventivní (sanační) postřik prvků nad rámec tlakové chemické injektáže, tj. bednění, záklopu, atd., se pohybuje v rozmezí 50-100,- Kč/ m2. Cena kvalitně provedené injektáže a postřiku závisí i na tom, zda je chemický přípravek ředěn vodou nebo technickým lihem a dále na množství přípravku aplikovaného na 1m2 v závislosti na různé nasákavosti dřeva, tedy na skutečné spotřebě. Opět platí, že pro stanovení korektní ceny za tlakovou injektáž a postřik, je optimální obhlídka přímo na místě. V některých případech lze cenu prací stanovit i z kvalitnějších fotografií a popisu místa.
Konzultace a poradenství
V případě Vašeho zájmu se přijedeme na daný problém podívat a navrhneme řešení s ohledem na zjištěné skutečnosti. Cena této služby je 350,- Kč/hodina konzultace na místě. Také je nutno počítat s cestovními výdaji na vozidlo - cena je cca 8,- Kč/km, účtována je cesta tam i zpět. Cestovní náklady se nepočítají v případě, pokud dojde k realizaci sanačních prací chemickou injektáží), hodnota zakázky je vyšší než 16 000,- Kč a vzdálenost na místo pracovní realizace je do 150 km od sídla firmy v Pelhřimově. Nad tuto vzdálenost se účtuje cena 10,- Kč/km (dodávkový automobil), účtována je cesta tam i zpět. Je možné dohodnout i jiné způsoby dopravy na obhlídku (např. vlakem + odvoz a dovoz na nádraží), bližší informace lze projednat tel. čísle +420 737 963 450. V mnoha případech se také snažíme zákazníkům vyjít vstříc a konzultace provádíme při cestách na nebo ze zakázky.
Trápí Vás napadené dřevo? Potřebujete odborné konzultační nebo sanační služby?
Kontaktujte nás +420 737 963 450 Rádi Vám pomůžeme!